úterý 26. května 2015

Mrkvová pomazánka s droždím


Superrychlá, superzdravá a lehce stravitelná - navíc s notnou dávkou vitamínu B
  • vegetariánská
  • bez lepku
  • bez éček
Ingredience:
2 mrkve
1 vanička Lučiny nebo tvarohu
1 cibule
pažitka
1 ČL lahůdkové droždí
sůl, pepř

Postup:
Na jemném struhadle nastouháme oloupanou mrkev. Jemné tofu rozmixujeme s droždím, solí a pepřem do hladké konzistence. Přidáme nasekanou pažitku, cibulku a nastrouhanou mrkev, promícháme a ochutnáme, ale nesníme všechno, jinak nebude co mazat na celozrnný žitný chlebík ;-)

více pomazánek zde:
Cizrnová
Mrkvová veganská s tofu
Raw slunečnicová
...další pomazánky

Avokádové ledové závitky

Chcete polechtat chuťové ale i jiné smyslové buňky? Hlavně oči by jedly při pohledu na tyto skvělé a chutné rolky v RAW provedení. A hlavně chci podotknout, že to není žádná přeplácaná kombinace. Všechny potraviny spolu vzájemně ladí. Avokádo dělá krémovitou chuť, ředkvičky a chřest šťavnatost. To vše zabalené v ledovém nebo jiném listovém salátě. 

Ingredience:
1 ledový salát - velké listy
1 zralé avokádo
6 ředkviček
2 chřesty
1 paprika
1 ČL tamari
1 stroužek česneku
1 ČL umeocet

Postup:
Avokádo rozmixujeme s česnekem, tamari a umeoctem - v případě potřeby ještě dochutíme. Ředkvičky, bílou papriku i chřest nakrájíme na proužky.

Ledový salát omyjeme a opatrně oddělíme jednotlivé listy, které poté rozkrájíme na obdelníky 4x10cm. Do tohoto objelníku vždy natřeme rozmixované avokádo a na něj naskládáme střídavě ředkvičky, papriku a chřest tak, aby ředkvičky vykukovaly růžovým koncem ven (vizuální efekt). Zabalíme.

TIP: Můžete posypat sezamovým semínkem nebo sušenou paprikou, pokapat tamari. 

pátek 8. května 2015

Lněné krekry s domácím kysaným zelím

Raw krekry jsem už zkoušela na hodně způsobů a nedávno jsem šla kolem Karlovy pekárny a vzpomněla jsem si, jak jsem si vždy kupovala zelné kapsičky. Ta nakyslá chuť pečiva a vůně zelí mi vnukla nápad udělat si raw variantu. Je to hlavně úplně easy a stačí 4 ingredience. Zbytek navíc je na vaší chuťové fantazii...

Ingredience: 
1 hrnek lněných semínek
1 hrnek domácího kysaného zelí (nebo jiné kvašené zeleniny)
1 stroužek česneku
1/4 cibulky
sůl (nemusí být)

Postup: 
Lněné semínko namočíme na 8h do vody tak, aby se veškerá voda vsákla a vznikla tak lepkavá oslizlá hmota. 

Kysané zelí nakrájíme na co nejmenší kousky. Cibulku a česnek na pidi kostičky. :-)

Zeleninku smícháme ve velké míse se lněným semínkem. Vzniklá směs krásně lepí. A hurá sušit. A bude se sušit tak dlouho, dokud se nepřestanou krekry lepit na pečící papír. Minimálně 12h. Já namočila ráno, večer jsem začala sušit a další den ráno již byly krekry krásně křupavé a připravené ke konzumaci. 


Květákové quiche s cizrnou a špenátem

Takové ty klasicky z květáku, jako jsou smažený květák, květák na mozeček nebo květáková polívka známe všichni.... 
Ale zkoušeli jste někdy květák zapéct v troubě spolu s cizrnou a špenátem? Pokud máte kulatou formu, určitě to vyzkoušejte. Krusta bude krásně křupavá a jako náplň můžete použít cokoliv dle fantazie. Já dala směs tofu se sojovou smetanou a klasickými sýry - takže vegetariánská verze. 

Doba přípravy: 15 minut
Doba pečení: 20 - 25 minut

Bez lepku a bez laktózy (pokud použijete vegan sýr)

A co k tomu budete potřebovat? 

Těsto: 
1/2 květáku
1 hrnek cizrny - uvařené
1/2 hrnku sekaného špenátu
2 stroužky česneku
1 cibule
hrst natě petrželky
sůl, curry, bazalka
2 PL hraška (pohanková mouka, kukuřičná mouka)
sezamový olej
1 vejce (nemusí být)

Náplň:
sojová smetana
1 cibule
1 Tofu
Hrst čerstvého baby špenátu
1 PL Tamari
50g sýr na zapečení (nemusí být)
1 bílá paprika
olej na smažení
pažitka

Postup: 
Květák uvaříme v osolené vodě. Cizrnu rozmixujeme na kaši. 

Cibulku orestujeme na sezamovém oleji (nebo jiném rostlinném oleji), přidáme česnek a petrželku, poté špenát a podusíme. Jakmile je špenát podušený, dáme tuto směs do mixéru, mírně rozmixujeme, poté ještě trochu spolu s uvařeným květákem, aby zůstaly malé kousky. 

Směs smícháme s cizrnou, ochutíme curry, pepřem a bazalkou a pokud budete dávat i vejce, bude potřeba smět poté trochu zahustit hraškou. 

Tuto směs natlačíme do vymazané formy. Formu jsem vymazala sezamovým olejem a posypala kukuřičnou moukou (nebo hraška). Dáme péct do předem vyhřáté formy cca 8 - 10 minut, aby nebyl korpus quiche úplně hotový, protože nás ještě čeká mňamózní náplň. 

Já použila tofu, které jsem si předem naložila do směsi curry a tamari. Na oleji osmažíme na kostičky nakrájenou cibulku, přidáme nasekaný baby špenát, tofu a nakrájenou bílou papriku. Na závěr nalijeme smetanu. Tuto směs přelijeme na korpus quiche, navrch můžeme ještě nastrouhat nebo naskládat plátkový sýr a zapečeme v troubě dalších 6 - 8 minut. 

středa 6. května 2015

Zapečené kulaté cukety se slunečnicovými semínky


V obchodě se objevily kulaté cukety, které miluju, tak jsem koupila pár kousků na moje kuchařské kulinářské experimenty. 

Vydlabala jsem je a naplnila zeleninou, zalila sojovou smetanou a dala zapéct spolu s bramborami a výsledek viz foto. Místo majonézy moje oblíbená kešunéza. Chuťově zajímavé, zbyla jen slupka z ní:D

Vhodné pro vegany, vegetariány, milovníky zeleniny, milovníky zdravé výživy a experimentů v kuchyni. 
  • bez lepku
  • bez přidaných umělých látek
  • bez laktózy
  • bez vajec

Ingredience: 
2 kulaté cukety
hrst slunečnicových semen
1 mrkev
1 cibule
1 bílá paprika
Hrst čerstvé natě z petrželky
sojová smetana
1 PL Tamari
1 ČL curry
špetka soli a pepře
sýr (nemusí být - můj přítel vegan ale není)
4 střední brambory
1 stroužek česneku
1/2 kešu - předem namočené
1 ČL citronová šťáva
Hrst pažitky - nakrájená  na kousíčky
Olej na smažení

Postup: 
Cuketu vydlabeme, vnitřek nakrájíme na malé kousíčky, posolíme a necháme 15 minut vypotit a poté vyždímeme. Na pánvi rozpálíme olej a osmažíme na něm slunečnicová semínka a na kostičky nakrájenou cibulku krásně dozlatova. 

Mrkev nastrouháme na hrubém struhadle. Papriku nakrájíme na kostičky, nať petrželky nasekáme na kousky, česnek prolisujeme. Všechnu zeleninu včetně cukety přidáme na pánev k cibulce a semínkům a promícháme, osmahneme, ochutíme kořením a solí a podusíme do poloměkka. Poté přimícháme sojovou smetanu a touto směsí naplníme vydlabané cuketky. 

Já přidala ještě nahoru na zapečení sýr. 

Kešunéza - připravíme ji tak, že rozmixujeme s trochou vody kešu oříšky úplně do hladka (bude to chtít výkonný mixér), které jsme předem 2 - 4 hodiny máčeli, ochutíme tamari, citronovou šťávu a na závěr přimícháme čerstvou nať z pažitky. 

V troubě jsem pekla spolu s bramborami, nakrájenými na kolečka, osolenými a potřenými česnekem. 

Doba pečení: 25 minut.